Зміст
Якщо ви плануєте пов’язати своє життя з наукою, мрієте працювати зі студентами або хочете “використовувати” аспірантуру як інструмент ухилення від мобілізації, то ця стаття для вас. На перший погляд може здатися, що вступ до аспірантури передбачає ту саму процедуру, що й вступ на бакалаврат чи магістратуру. Однак це зовсім не так. Вступ до аспірантури набагато складніше, тут “влетіти” відразу не вийде точно, тим більше зараз. Правила вступу до аспірантури змінюються щороку і стають дедалі жорсткішими. Сьогодні, щоб опинитися в лавах аспірантів, доведеться як постаратися. Але про все і по порядку. Спочатку поговоримо про те, а що взагалі дає аспірантура і навіщо так напружуватись, щоб її закінчити?
А якщо вступити до аспірантури, щоб уникнути мобілізації?
Це питання є доволі актуальним сьогодні. Багато хто дійсно використовував цю “лазівку” раніше (до того, як було внесено низку змін до законодавства). Сьогодні цей варіант неробочий. Але це лише частина “проблеми”. Насправді у будь-який час і за будь-яких обставин слід не забувати про свою репутацію. Коли люди, які не мають жодних навичок спілкування, викладення своїх думок все ж таки вступають до аспірантури, то це виглядає дещо дивно. Згадайте хоча б скандал із Іллею Ківою. Захист кандидатської дисертації ним спровокував безліч гучних висловлювань не лише з боку журналістів, а й від колег.
В умовах війни законодавство в Україні характеризується швидкою мінливістю, тому якщо ви керуєтеся лише бажанням уникнути призову до армії, то аспірантура – не найкращий варіант. Занадто багато сил і грошей доведеться витратити, а можливо таке, що дарма. Ті зміни, які вже мають місце, демонструють неготовність влади країни допускати використання цього важеля “впливу” на мобілізаційні процеси.
Які можливості аспірантура відкриває перед людьми?
Навчання в аспірантурі – надзвичайно складний етап у житті людини, який зважився на нього. Проте, наприкінці на людину чекає велика нагорода. Крім відчуття задоволення собою, аспірант, чиє навчання логічно завершиться написанням та захистом кандидатської дисертації отримує:
- гарну базу для побудови кар’єри у сфері викладання. З дипломом магістра, звичайно, можна знайти високооплачувану роботу, а також досягти висот у державній службі, але викладати не вийде. Точніше, викладати можна буде лише у школі, технікумах та коледжах. Аспірантура дозволяє влаштуватися на роботу на кафедру у ВНЗ. Звичайно, без здобуття наукового ступеня йдеться поки що лише про ведення практичних та семінарських занять, проте це вже гарна заявка на успіх і майбутній розвиток;
- глибокі знання у цікавій для себе області. Погодьтеся, що коли ми вчимо щось без контролю і, так би мовити, стусан, то це все може затягнутися і не дати бажаного результату. До того ж, без людини, яка направлятиме нас у потрібне русло, зробити це буде вкрай складно. Так само, хочеш – не хочеш, а доведеться писати тези, наукові статті та розвиватися у вибраному напрямку;
- шанс на залучення до міжнародної наукової спільноти. Беручи участь у різних наукових заходах, людина може розвиватися, розширювати коло знайомств і в майбутньому розширювати свої горизонти за рахунок комунікації з вченими з інших країн, різних стажувань і не тільки.
Чому сьогодні аспірантура — це дуже складно?
Сьогодні “потрапити” до аспірантури стало ще складніше. Абітурієнту доведеться відчути на собі низку труднощів, зумовлених сучасними реаліями. Серед них є й:
- велика конкуренція. І раніше було багато претендентів на місця на навчання, зараз конкуренція просто величезна (пов’язано це більшою мірою з мобілізацією чоловіків);
- серйозні вимоги до знань майбутнього аспіранта кафедри. Іспити стають все складнішими з кожним роком і їх багато. Просто глибоких знань у профільному напрямку недостатньо;
- високі вимоги до рівня володіння іноземною мовою, він повинен бути не нижчим за В2;
- висока вартість навчання. Нижче ми розглянемо цінову політику ВНЗ, проте загалом зазначимо, що навчання важко назвати доступним. Починається сума контакту приблизно від 30 тис. грн на рік.
Вступ до аспірантури: зміни, зумовлені воєнним становищем
З метою мінімізувати корупційну складову та нівелювати вплив такого інструменту як “аспірантура” на процес мобілізації, на законодавчому рівні було ухвалено низку змін. Потрібно відзначити такі важливі моменти:
- Сьогодні навчання за денною формою за контрактом не доступне для українців. На денній формі можна навчатися лише за державним замовленням (таке правило з’явилося у 2024 році).
- Кількість місць зараз становить приблизно 7000, до війни державне замовлення не перевищувало половини від цієї суми.
- Перевестися на денну форму навчання із заочною будь-який бажаючий вже не зможе.
- Відновитись на денну форму навчання військовозобов’язані особи вже не можуть.
- Навчання за контрактом можливе лише на заочній або вечірній формах навчання.
Особливості вступу до аспірантури в умовах війни
Індивідуальні вимоги до вступу наведені на офіційних сайтах. Однак є низка моментів, які є спільними для всіх ВНЗ країни:
- абітурієнт повинен мати на руках диплом магістра або прирівняний до нього диплом спеціаліста з відповідної спеціальності (якщо спеціальність інша, то це може бути приводом для призначення додаткових іспитів);
- має скласти єдиний вступний іспит;
- людина, яка бажає потрапити до аспірантури, повинна також мати якісь ідеї, думки щодо того, що корисного вона зможе подарувати науці. Підготовлена концепція передбачає визначення мети, методів тощо;
- абітурієнт повинен надати до приймальної комісії портфоліо результатів наукових досліджень. Воно може включати тези конференцій, всілякі сертифікати, дипломи, виграні гранти, наукові статті, опубліковані у профільних виданнях та багато іншого (ВНЗ зазвичай цей перелік тримають відкритим);
- підтвердити рівень володіння державною мовою;
- підтвердити рівень володіння іноземною мовою. Він має бути не нижче В2.
Щоб бути допущеними до складання іспитів, слід вчасно подати потрібні документи до навчального закладу. Перелік їх може дещо змінюватись. Однак у більшості випадків він передбачає подання таких документів, як:
- Заява на вступ до аспірантури. Готується документ з ім’ям ректора навчального закладу;
- Заява про допуск до складання вступних іспитів;
- Копія екзаменаційного листа ЄВЕ;
- Анкета вступника (форма може відрізнятися у різних вузах);
- Копія диплома магістра (або фахівця) та додатки до нього;
- Мотиваційний лист. У ньому треба вказати всі досягнення людини, яка бажає зайняти місце на курсі, в галузі науки – сюди відносяться отримані дипломи, сертифікати, публікації у журналах;
- Копія паспорта та коду;
- 2 копії військово-облікового документа (для осіб, які є військовозобов’язаними);
- 2 примірники роздрукованого документа Резерв+ (для військовозобов’язаних);
- 4 кольорові фото (3х4 см).
Чи складно скласти іспит для вступу до аспірантури?
Вступити до аспірантури так само складно, як і вчитися на ній у майбутньому. Підготовка дисертаційного дослідження та написання навіть дипломної роботи не порівняти один з одним. Щоб бути зарахованими до лав аспірантів кафедри необхідно скласти: іспит зі спеціальності, екзамен з іноземної мови, іспит з філософії.
Іспит може бути як у усній формі, так і у вигляді тестів.
З 2024 року діють деякі нові правила:
- Допуск до вступних іспитів буде лише у разі наявності оцінки ЄВІ у частині ТЗНК не менше 160 балів.
- Наявність сертифіката, що підтверджує рівень володіння іноземною мовою на рівні В2, звільняє абітурієнта від складання іспиту.
- Якщо людина отримала диплом магістра з іншої спеціальності, то їй можуть бути призначені додаткові іспити.
Скласти іспит справді дуже складно. Щоб отримати високі бали, треба приділити багато часу підготовці, читанню різних книг тощо.
Скільки коштує навчання в аспірантурі в Україні?
Розбіг за цінами досить великий. Щоб у вас було хоча б зразкове розуміння того, скільки стане навчання в аспірантурі розглянемо цінову політику деяких ВНЗ у різних регіонах країни.
Національна академія внутрішніх справ
122 000 гривень – для осіб, які здобувають ступінь доктора філософії на денній формі навчання (4 роки), з розрахунковою вартістю за освітню складову за один навчальний рік 37 500 гривень, за наукову складову за один навчальний рік 23 500 гривень.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Спеціальності Київський національний університет імені Тараса Шевченка пропонує величезну кількість. Ціна на навчання в ньому, напевно, найвища. Так, навчання в інституті міжнародних відносин вартість навчання на очній формі на рік коштуватиме 89 900 грн. Хімічний, філософський та низка інших факультетів коштуватиме 71300 грн на рік. Заочне навчання коштує менше.
Національний університет “Одеська юридична академія”
Навчання на денній формі коштує 48 900 грн, на заочній формі – 39 000 грн. Кафедр у цьому навчальному закладі безліч, тому той, кому цікава юриспруденція, неодмінно знайде потрібний для себе варіант.
Одеський національний медичний університет
В Одеському національному медичному університеті є такі спеціальності: “Медицина”, “Стоматологія”, “Фармація, промислова фармація”, “Педіатрія”. Вартість навчання на очній формі становить 54900 грн. на рік, на заочній – 36500 грн. на рік.
Одеський державний університет внутрішніх справ
Перший та другий рік навчання на спеціальності “Право” коштуватимуть 27273 грн, а третій-четвертий роки – 24120 грн на рік. Також ОГУВС пропонує навчання за спеціальністю “Правоохоронна діяльність”. Ціна контракту трохи менша. За перший і другий роки навчання доведеться віддати по 26222 грн на рік, а за третій-четвертий роки – по 23069 грн на рік. Ціна в ОГУВС одна із найнижчих на ринку освітніх послуг. При цьому в навчальному закладі навчається багато людей із різних професій у сфері юриспруденції, тож тут вдасться не лише здобути диплом, а й налагодити гарні зв’язки.
Як ви бачите навчання влітає в копійчину. Тому перш ніж подавати документи в аспірантуру, добре подумайте. Висока вартість, складність вступу, складність навчання — це ціна за горде звання “аспірант”.
Що вступ, що навчання в аспірантурі потребує глибоких знань у вибраній галузі, великої кількості сил, нервів та часу. Останнє, мабуть, найцінніше. Щоб заощадити час і при цьому не сумніватися в результаті радимо звернутися в нашу компанію. Наші автори із задоволенням допоможуть вибрати актуальну тему кандидатської чи докторської дисертації, розробити концепцію майбутнього дослідження, підготувати реферат аспіранта, який відповідає всім вимогам до нього, скласти план і написати дисертацію з будь-якої спеціальності.
- Чи є сенс закінчити аспірантуру виключно для статусу?
Такий підхід є досить сумнівним, адже аспірантура коштує чимало, а також навчання в ній вкрай складне. Тому розглядати навчання у ній лише через призму статусу та відсутності мотивації поринути у науку не варто.
- Чи дорого навчатися в аспірантурі?
Вартість контракту у ВНЗ дуже відрізняється. У середньому ціна навчання на очній формі становить близько 40 тисяч гривень на рік. Однак у деяких вищих навчальних закладах він може бути близько 90 тисяч. Все залежить від спеціальності, престижності ВНЗ тощо.
- Які іспити треба складати під час вступу до аспірантури?
Вступ до аспірантури передбачає складання іспиту зі спеціальності, іспиту з іноземної мови та іспиту з філософії.
Залишились питання?
Залиште ваш відгук