Зміст
Як отримати статус «кандидат наук»?
Якщо у вас виникло бажання пов’язати своє життя з науковою діяльністю і отримати ступінь кандидата наук, тоді вам потрібно виконати три умови:
- вступити до аспірантури;
- написати наукову роботу (кандидатську дисертацію);
- захистити дисертацію.
Всі три умови є обов’язковими для вливання в ряди кандидатів наук в Україні.
Існує можливість написати і захистити дисертацію в статусі претендента, тобто, не вступаючи до аспірантури. В такому випадку дисертант закріплюється за кафедрою, щоб написати наукову роботу. Від претендента теж потрібні наукові статті за темою дисертації, виступи на конференціях і необхідність здавати академічний мінімум (іспити). Але при цьому є більше свободи і часу для дослідження.
Як поступити в аспірантуру?
Щоб вступити до аспірантури, необхідно:
- мати диплом магістра за тією спеціальністю, за якою ви плануєте писати дисертацію;
- успішно скласти вступні іспити (іноземна мова та іспит за фахом);
- мати певну фінансову «подушку» в тому випадку, якщо ви поступили на контрактну форму навчання (тому що навчання в аспірантурі – це недешеве задоволення);
- наявність теми наукових досліджень (розуміння того, яку проблему ви будете вивчати і розкривати в дисертації) і непохитної мотивації дійти цей шлях до кінця.
Якщо ви вже вступили до аспірантури, тоді протягом 4 років вам доведеться:
- займатися дослідженням обраної теми;
- систематично писати наукові статті та брати участь в конференціях;
- відвідувати пари і виконувати завдання в рамках навчальної частини аспірантури;
- в кінці навчання здати академічний мінімум і надати готову наукову роботу.
Але, на жаль, наявність цікавої і якісно написаної кандидатської дисертації – це ще не все. Окреме місце займає процес захисту дисертації, який передбачає:
- підготовку всієї необхідної документації (а її, повірте, чимало);
- неодноразове рецензування наукової роботи;
- позитивне рішення вченої ради і опонентів з приводу актуальності і практичної значущості роботи;
- позитивне рішення вищої атестаційної комісії України про присудження наукового ступеня.
Як результат ваших зусиль – привласнення диплома кандидата наук або доктора філософії.
Різниця між «кандидатом наук» і PhD
Чи є різниця між PhD і кандидатом наук? Різниця є, і вона полягає не тільки різниці назв і наявності незрозумілої абревіатури. Давайте розберемось в основних відмінностях:
- По-перше, «PhD» розшифровується як «Philosophy Doctor» – доктор філософії.
І тут виникає ще більше питань про те, до чого тут філософія, якщо хтось пише дисертацію в області математики, фізики або біології? Справа в тому, що в більшості країн світу перший науковий ступінь позначається «доктор філософії» (можливі варіації позначення – Ph.D., PhD або DPhil). До філософії як науки це має дуже опосередковане відношення. Перша сходинка наукового розвитку передбачає отримання статусу PhD в рамках певної спеціалізації (психологія, математика, лінгвістика тощо). Якщо говорити про наступний ступінь наукового розвитку, то тут світові та українські стандарти сходяться на позначенні «доктор наук».
- По-друге, існує різниця в тривалості і змістовному наповнення навчання в аспірантурі.
Кандидати наук навчаються 3 роки в разі «очної» форми (з відривом від роботи) і 4 роки в разі «заочної» форми (без відриву від роботи). По завершенню аспірантури при наявності готової наукової роботи у дисертанта є 1 рік для захисту. Перший рік аспірантури передбачає відвідування занять з іноземної мови та філософії.
У випадку з навчанням на PhD, час навчання та підготовки роботи займає 4 роки. Але передбачається, що до кінця цього періоду майбутній доктор філософії вже буде повністю готовий до захисту. Навчальна програма може варіюватися в межах 30-60 кредитів (більше, ніж у кандидатів наук) і передбачає відвідування занять за фахом, англійської або іншої іноземної мови, розвитку наукового мислення.
- По-третє, відрізняється процедура захисту дисертації.
Для отримання ступеня кандидата наук потрібно подати роботу до спеціалізованої вченої ради (які є при університетах або наукових інститутах) відповідно до шифру роботи, отримати відгуки від двох опонентів, які мають науковий ступінь зі схожою науковою тематикою.
У разі отримання ступеня доктора філософії необхідно зібрати разову вчену раду. Протягом засідання ради ведеться відеозапис всієї процедури захисту для уникнення фальсифікації. Є певні вимоги до цієї ради:
- в її склад входять 5 вчених: голова ради, два рецензента і два опонента;
- не менше трьох членів ради повинні бути докторами наук;
- члени ради можуть бути включені до ради не менше, ніж через 5 років після отримання наукового ступеня;
- члени ради повинні в обов’язковому порядку мати публікації в наукометричних базах Web of Science або Scopus.
Але при всіх відмінностях згідно з Законом України «Про вищу освіту» науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії.
В Україні ступінь доктора філософії (PhD) був введений замість ступеня кандидата наук Законом «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року в якості експерименту. Офіційно з 2016 року всі бажаючі вступали до аспірантури, яка передбачала навчання і захист дисертації вже в статусі PhD. Всі інші претенденти, які навчалися в аспірантурі або почали писати дисертацію раніше, могли спокійно захищатися і отримувати науковий ступінь «кандидат наук».
Які переваги дає ступінь «кандидата наук» в Україні
Для чого ж потрібна ступінь кандидата наук (або доктора філософії):
- Для просування по кар’єрних сходах в науковій сфері.
Якщо вам подобається наука або ви вирішили присвятити своє життя науковій діяльності, тоді ступінь кандидата наук – це перша і необхідна сходинка розвитку в цій сфері (наступна сходинка – доктор наук).
- Для викладацької діяльності.
Якщо ви хочете залишитися на викладацькій позиції в університеті, тоді диплом кандидата наук вам не завадить. Справа в тому, що університети зацікавлені в науковій роботі своїх співробітників, оскільки вона підвищує їх загальний рейтинг. При цьому, наявність наукового ступеня дозволяє отримати наукове звання.
Науковий ступінь і вчене звання – це дві різні речі. В Україні присвоюються два наукові ступені – доктор філософії (кандидат наук) і доктор наук. Присвоєння наукового ступеня здійснюється як наслідок написання кандидатської чи докторської дисертації. Вчене звання демонструє рівень кваліфікації науково-педагогічних працівників і присвоюється в разі, якщо вони займаються викладацькою діяльністю. Викладачі можуть отримувати два вчених звання – доцент і професор.
- Для престижу і статусу на роботі.
Якщо ви захищаєте дисертацію за тематикою вашої основної роботи, це говорить про вас як про висококваліфікованого професіонала, який має глибокі знання в конкретній предметній діяльності.
- Для можливості прийняття участі в міжнародних конференціях і формування визнання на світовому рівні.
- Для отримання преференцій в заробітній платі.
Як відбивається статус на зарплаті
Одним з переваг диплома кандидата наук є заохочення у вигляді доплати 15% від офіційного окладу до зарплати. Але на наявність такої доплати впливають кілька умов:
- робота на державній посаді, оскільки для приватних організацій така вимога не є обов’язковою;
- доплата можлива в тому випадку, якщо ваша діяльність збігається за профілем з науковим ступенем (тобто, якщо у вас є ступінь кандидата біологічних наук, але працюєте ви менеджером або аналітиком, то доплата не передбачається).
Чи котирується науковий ступінь, отриманий в Україні, за кордоном?
Закон України «Про вищу освіту» та експеримент з присвоєнням ступеня доктора філософії були спрямовані на інтеграцію українських учених у світову спільноту та визнання їх наукових досягнень. Але насправді ситуація не настільки позитивна, як того хотілося б. В будь-якому випадку, якщо у вченого з України виникає бажання викладати або здійснювати наукову діяльність в іншій країні (тут мова йде переважно про країни Західної Європи і США), йому доведеться пройти досить тривалу процедуру підтвердження наукового ступеня. Така процедура вимагає значних тимчасових і фінансових витрат.
До того ж, за кордоном престиж викладача визначається не стільки наявністю наукового ступеня, скільки за індексом цитування в міжнародних наукометричних базах Web of Science або Scopus. А рівень наукових досліджень і статей українських вчених бажає кращого. Тому питання котирування наукових ступенів українських вчених за кордоном залишається відкритим.
Таким чином, ступінь кандидата наук може виявитися дуже корисною, якщо ви:
- вирішили пов’язати свій шлях з науковою діяльністю;
- хочете займатися викладанням у ВНЗ;
- працюєте на державній посаді і плануєте кар’єрне просування;
- бажаєте розвиватися і вдосконалюватися в роботі.
Якщо ви прийняли рішення вступати до аспірантури, або вже проходите суворі будні навчання, компанія «Аспірантура» прийде на допомогу в написанні дисертації, обґрунтуванні теми і підготовці реферату аспіранта. Спектр наших послуг досить широкий. Звертайтеся сміливо! Конфіденційність гарантовано.
Залишились питання?
Залиште ваш відгук