Зміст
Як поступити в докторантуру? Це, мабуть, найактуальніше питання для більшості кандидатів наук, які планують написати докторську дисертацію. Процедура з одного боку максимально проста, а з іншого – вимагає розуміння специфіки та дотримання певних норм.
Процедура вступу до докторантури
Зарахування в докторантуру можливо тільки при дотриманні трьох умов: здатність проводити високо рівневі наукові дослідження, наявність публікацій в рецензованих журналах ВАК і міжнародних авторитетних виданнях, а також диплом про статус кандидата наук.
Перелік документів, які необхідні для прийому в докторантуру:
- паспорт та ідентифікаційний код;
- диплом спеціаліста (магістра) та диплом про присвоєння ступеня кандидата наук;
- заяву встановленого зразка;
- автореферат;
- медична довідка;
- довідка про дохід за останні три місяці з місця основної роботи (якщо буде призначатися стипендія);
- підготовлений план написання дисертації;
- доповідь;
- характеристика з місця роботи, завізована відділом кадрів;
- список розміщених наукових статей за темою дослідження, і, якщо є, патентів;
- фотографії претендента.
Це основний, але не вичерпний перелік. Підсумковий комплект документів озвучують в конкретному навчальному закладі, де відкрито прийом у докторантуру.
Іспити не передбачені. Більш детальні правила прийому розміщено на офіційному сайті навчального закладу і щорічно поновлюються.
Підсумком зарахування є оформлення протоколу та складання наказу, який підписується ректором вищого навчального закладу. Протягом трьох місяців після зарахування докторанта вчена рада зобов’язана затвердити тему і наукового консультанта по дисертації.
На час навчання в докторантурі, якщо дослідник присвячує свою роботу суспільно-значимому напрямку, він може зайняти тимчасову посаду наукового співробітника терміном до двох років.
Терміни та вартість навчання в докторантурі
За загальним правилом навчання в докторантурі становить три роки. Умовно процес ділиться на такі етапи, як експериментально-дослідницька діяльність, проміжний контроль, практику, підсумкову атестаційну перевірку і канікули.
Термін дозволених канікул становить до 60 днів. Більш детальний регламент та графік навчання затверджується конкретним ВУЗом. Після кожного навчального семестру призначається контроль протяжністю в два тижні. Тільки після його успішного проходження відкривається допуск для роботи з наступного пункту плану.
Вартість навчання в докторантурі залежить від локальної цінової політики, престижності навчального закладу, спеціальності. Діапазон становить цифри від декількох десятків тисяч до сотні тисяч гривень. Є варіанти вступу на пільгових умовах за програмою державного замовлення.
Програма навчання в докторантурі
Освітній процес і наукова діяльність докторантів здійснюються у відповідності з освітньою програмою після вузівської. Її базисом служить індивідуально розроблений план. Він складається з наукової частини, в яку безпосередньо входить написання докторської дисертації, і навчальної частини розробленої в залежності від специфіки дисциплін.
Програма повинна містити:
- проведення експериментів і досліджень;
- підготовку в теоретичному напрямку;
- проміжні та підсумкові перевірки;
- підготовку і захист самого докторського дослідження.
Теоретична підготовка включає базовий (обов’язково встановлений) і профілюючий (на вибір докторанта) цикл. Передбачена бально-кредитна система оцінки, встановлюється кафедрами, з урахуванням потреб наукової сфери та запитів роботодавців.
Складові частини програми освіти:
- виступи на конференціях, семінарах, симпозіумах та підготовка звітів за результатами участі;
- детально розроблені навчальні плани;
- силлабуси, підготовка навчальних комплексів та методичних основ дисциплін;
- деталізовані індивідуальні плани по дисертаційним дослідженням;
- практичні програми зі всебічних питань профілю;
- проведення експериментів та публікація отриманих результатів з докладним описом основних положень наукової роботи.
Допускається суміщення навчання в докторантурі та основної роботи, якщо такий формат не заважає освітньому процесу і не тягне за собою негативні наслідки.
Завершення докторантури
За три місяці до захисту дисертації призначається проведення комплексного іспиту, який покликаний проконтролювати рівень знань, навичок і досвіду в докторантів. Форма організації іспиту – усно, письмово та/або в тестовому варіанті.
Члени комісії, яких за рекомендацією має бути п’ять чоловік, і голова затверджуються наказом ректора навчального закладу. Підсумком є належним чином завірений протокол, який складається на кожного докторанта індивідуально.
Захист дисертації також розділяється на дві частини – попередня і основна. Форматом проведення є дискусії, докторантові задають питання. Підсумком є рішення про присвоєння або відмова у присвоєнні ступеня доктора наук.
Якщо підсумок виявився негативним, одним з привілеїв докторанта є можливість повернутися до своїх безпосередніх службових обов’язків.
Докторант після зарахування до докторантури набуває широкий спектр привілеїв, однією з яких є шанс брати участь у відрядженнях, цікавих експедиціях для отримання ексклюзивного матеріалу і корисного досвіду.
Детальні консультації та допомогу у виборі навчального закладу надає компанія «Аспірантура». Ми виконуємо на замовлення будь-які науково-дослідні роботи. Наші автори мають за плечима успішно пройдений шлях від аспіранта до доктора наук, тому підготують зразкові дисертації. З нами у вас буде все необхідне для успішного захисту!
Залишились питання?
Залиште ваш відгук